Bükki Nemzeti Park
 |
|
Egy nemzeti park, amely többek között azért egyedi, mert a Bükk hegység - átlagmagasságát tekintve - hazánk legmagasabb hegysége. Egyedülállóan gazdag növény- és állatvilága, lepkefaunája és rovarvilága. A nemzeti park területén mintegy 90 költő madárfaj ismert, köztük több olyan kihalástól veszélyeztetett fajjal, amely hazánkban csak a Bükk erdőségeiben, sziklafalain fészkel. Egyes barlangok (Szeleta-, az Istállós-kői, a Suba-lyuk, és a Balla-barlang) - a hegység több száz üreget számláló karsztrendszeréből - ősrégészeti leletei révén a tudomány számára is értékesek. Amerre a szem ellát erdő van, hiszen a hegység központi részének 97 %-a erdő.
És, hogy miért érdemes még ide ellátogatni? A Bükki Nemzeti Park kitűnő lehetőséget kínál a gyalogos, kerékpáros túrázásra, pihenésre, a természeti értékek megismerésére. A Bükk erdőségeiben rohanó kisvonatok felejthetetlen élményt kínálnak mind a felnőttek, mind a gyermekek számára, s a hegység belsejében megbúvó kis falvak felkeresése is sok-sok érdekességet nyújt.
BEMUTATÓHELYEK a Bükki Nemzeti Park Igazgatóság kezelésében
 |
|
Szent István- és Anna-barlang (Lillafüred)
Hogyha a kisvonatozás és csónakázás után sem elég az élményekből, egy kicsit barlangászni is lehet a Lillafüredre látogatóknak. A jelenleg 710 méter hosszú Szent István-barlangot egy szerencsétlenül járt kutya beesése révén fedezték fel a századelőn, amely a barlang természetes, aknaszerű bejáratán át zuhant a barlang mélyébe. Ma már a 170 méter hosszú bejárható szakaszt egy biztonságosabb, mesterséges bejáraton közelíthetjük meg.
Az Európában is egyedülálló Anna-barlang összhosszúsága 400 méter, különlegessége, hogy édesvízi mészkőben jött létre, mely a barlangi világ különleges mésztufa-képződményeivel kápráztatja el az oda látogatókat. A különleges mésztufa formák, a termek falán és mennyezetén a travertinoval bevont mohafüggönyök, fenyőlombok, gyökerek szövedékei nyújtanak csodálatos látványt.
Látogatható: IV. 15.-X. 15. Anna-barlang 10-16 óra között, Szent István-barlang 9-17 óra között; X. 16.-IV. 14. Anna-barlang zárva, Szent István-barlang 9-16 óra között. Nagyobb iskoláscsoportok részére előzetes bejelentkezés lehetséges, érd.: Tel.: Szt. István-barlang 46/334-130, Anna-barlang 46/370-239.
Tájház (Hollókő)
Ha csukott szemmel járnánk végig a Világörökség faluját, talán akkor is felismernénk az itt élő emberek ízes beszédről, a palóc "a"-król, hogy merre járunk. Ám mégis érdemes nyitott szemmel járni Hollókőn, hiszen számos felfedezésre váró múzeum található itt, ahol a palóc kultúrát, építészetet, népviseletet ismerhetjük meg. A Hollókői Tájvédelmi Körzet tájháza is ennek szenteli "Ember és Táj" című kiállítását. A tájház látogatására belépőjegy váltható a "Hollókői faluséta" keretein belül is. Faluséták indulnak: 10.30-tól és 14.30-tól. Információ: Tourinform Iroda, Tel.: 32/579-011.
Látogatható: hétfő és szerda kivételével V. 1.-IX. 30. 10-16 óra között; X. 1.-IV. 30. 9-15 óra között.
Tájház (Boldogkőváralja)
Akár pattoghatna is a tűz egy boldogkőváraljai kovácsműhelyben, hiszen a kovácsszerszámok a tájházban várják, hogy valaki használja őket, ahogyan a kocsiszínben a szekér és szövőszék is. A Zempléni Tájvédelmi Körzetet és a térség történelmi, kulturális örökségét, hagyományos mesterségeit, növény- és állatvilágát mutatja be a tájház kiállítása.
Látogatható: V. 1.-IX. 30. péntektől vasárnapig 10-14 óra között.
Arborétum (Erdőtelek)
Természettudományi és erdőgazdálkodási szempontból is értékes, és éppen ezért védett a növénytani ritkaságokban bővelkedő Erdőtelki Arborétum. A sétautaival, pihenőpadjaival, árnyékos lugasaival, az új kert kis tavával kellemes kikapcsolódást ígérő arborétum minden nap felkereshető, s szakvezetéssel is bejárható.
Az arborétum több mint 19 éve foglalkozik díszfaiskolai termesztéssel, ahol a hazai szélsőséges időjáráshoz alkalmazkodott dísznövények széles skálája megtalálható és megvásárolható.
Látogatható: hétköznap 7-16 óra között, hétvégén 10-16 óra között. Előzetes bejelentkezés alapján szakvezetés igényelhető, Tel/Fax: 36/496-022.
Orbán ház (Szilvásvárad)
Színes bemutatót láthatunk a Bükk hegység geológiájáról, növény- és állatvilágáról a népi műemléképületben, az Orbán házban berendezett "A Bükk természeti képe" című kiállításon.
Látogatható: IV. 15.-X. 31. hétfő kivételével 9-17 óra között. Előzetes bejelentkezés a Polgármesteri Hivatalban, Tel.: 36/564-012.
Oszla Tájház (Cserépfalu)
Összefogott Cserépfalu és a szomszéd települések népe, hogy a hagyományos életforma használati tárgyait megismertesse az utókorral. Az összegyűjtött tárgyakból a pitvart, a református szobát, a katolikus szobát, és a szerszámos kamrát rendezték be.
Látogatható: V. 1.-IX. 30. szerda, szombat 10-16 óra között; X. 1.-IV. 30. a Polgármesteri Hivatalban történő előzetes bejelentkezéssel, Tel.: 49/423-132.
Természetvédelmi és Kultúrtörténeti Kiállítás (Ároktő)
A környék természeti értékeit, növény- és állatvilágát, a védett fajokat és a vidék kulturális kincseit mutatja be az ároktői kiállítás.
Látogatható: előre bejelentkezés alapján, érd.: Fejes Gábor, Tel.: 49/354-333.
TANÖSVÉNYEK a Bükki Nemzeti Park Igazgatóság fenntartásával
Ipolytarnóci Ősmaradványok Természetvédelmi Terület tanösvény-hálózata
Ma már nem szaladgálnak ősállatok Magyarország erdeiben, ennek ellenére - vagy éppen ezért - érdemes felkeresni a szlovák-magyar határ közelében fekvő Ipolytarnócot, ahol bepillanthatunk az évmilliókkal ezelőtti dinoszauruszok rég letűnt világába. Megtalálhatók a 21-20 millió évvel ezelőtt lerakódott sekélytengeri élőlények, korallok, kagylók, csigák maradványai, a glaukonitos homokkő cápafogas rétegeire rakódott szárazföldi üledékek. A kövesedett fák, levéllenyomatok az egykori trópusi esőerdő övezetről tanúskodnak. A fő látványosságot az őslábnyomos lelőhelyek, nyomfosszíliák jelentik, amelyek az ősállatok (orrszarvúak, páros ujjú patások, ragadozók és madarak) nyomait megőrizve nyújtanak korhű látnivalókat a fedett kiállítótermekben.
A geológiai tanösvény nyitva tartási rendje:
Hétfő kivételével látogatható, túraindítások minden óra 30 perckor. április-október 9.00-16.00, november-március 9.00-15.00, november 01., december 24-26. és 31., január. 01. zárva tart.
Geológiai tanösvény (Eger-Szarvaskő)
Elsősorban Szarvaskő gyönyörű, változatos formájú bazaltképződményeit érdemes megcsodálni ezen a 6 kilométer hosszú, körtúra jellegű tanösvényen. A településről felnézve is jól szembetűnő szarvaskői vár hegycsúcsára felmászva gyönyörű tájképben gyönyörködhetünk. A sétaút füzetét követve a geológiai látványosságok mellett az útvonalon található botanikai, zoológiai, történelmi, bányászati érdekességekkel is megismerkedhetünk.
 |
|
Rejteki tanösvények
A bükkerdők állat-, és növényvilágával ismertet meg a rövidebb, alig 800 méter hosszú tanösvény, amely a Bükki Nemzeti Park Igazgatóság Rejteki kutatóháza mellől indul. Az ugyaninnen megkezdhető hosszabb tanösvény a karsztos erdők, kőzetek gazdagságát mutatja be, de megfigyelhető a víznyelők működése is, és megismerhetjük a környéken egykor folyt őslénytani- és ősemberkutatásokat is.
Tanösvények Szilvásváradon
Víztani, botanikai és tájképi értékeket mutat be a Szalajka-völgyi sétaút. A kiránduláshoz kapcsolódva megtekinthető a Horotna-völgy bejáratánál a Szabadtéri Erdei Múzeum, és kiegészíthetjük túránkat kisvasutazással is. Szilvásvárad buszparkolója fölött, az Információs háztól induló másik tanösvény gyönyörű panorámát ígér azoknak, akik az út megtételével eljutnak és felkapaszkodnak a Millenniumi kilátóig.
Tanösvények a Karancs-Medves Tájvédelmi Körzetben
Egy várrom romantikája a Salgó-hegyen, kőzetpark és számos információ a környék növény- és állatvilágáról, ipar- és kultúrtörténetéről — többek között ezekért érdemes felkeresni a Karancs-Medves Tájvédelmi Körzet tanösvényeit. Somoskő vára és a különleges látványt kínáló bazaltömlés a határ szlovák oldalán található, ezért ez csak útlevéllel látogatható.
Tanösvények Felsőtárkányban
Felsőtárkányból ez a háromkörös tanösvény az épülő Bükki Nemzeti Park látogató- és oktatóközpontja mellől indul és a Délnyugati-Bükk természeti és kultúrtörténeti értékeit mutatja be, miközben számos helyi érdekességre és általános tudnivalóra hívja fel a figyelmet. A kő-közi (I.) kör a Szikla-forrást és a fölötte magasodó mészkősziklát, az alatta húzódó Kő-köz nevű sziklaszorost és a tavat fűzi fel egy sétára. A barát réti (II.) kör, egy jobbára völgyben vezető út a 2,6 km-re lévő Bujdosó-kőig 4 állomás érdekességeit mutatja be. A vár-hegyi (III.), egy kellemes félnapos túrát kínáló kör egy hegycsúcsra és egy hosszú hegygerincre visz fel. Utunkat a Vár-kúti turistaháznál szakíthatjuk meg, a Kövesdi-kilátónál pedig a panorámában gyönyörködhetünk egy hosszabb pihenővel egybekötve.
 |
|
Hollókői tanösvény
A Hollókői Tájvédelmi Körzet tanösvényhálózata a Világörökség részét képező terület kulturális és természeti értékeit mutatja be. A történelmi vár, s az Ófalu is megtekinthető az első szakaszán, míg az útvonal leágazásán a Várhegyet körülölelő biológiai ösvényként vezet vissza a parkolóig.
Tanösvény a Mátrában
A 9 km-es túrát ígérő, Gyöngyösről a Szőke-kút érintésével a Csepje-tetőre és a Sár-hegyre felvezető tanösvényen megtekinthető a Szent Anna-kápolna, s menet közben az illusztrációval gazdagon ellátott bemutató táblák pedig a Sár-hegyi Természetvédelmi Terület gyep, erdő, mocsár társulásait, geológiáját mutatják be.
Tanösvény Miskolc határán
A Herman Ottó Emlékpark mellől, a Szinva-völgyi tanösvényen elindulva a Szinva-völgy, a Kis-fennsík és a Garadna-völgy legfontosabb természeti és kultúrtörténeti értékei tárulnak fel előttünk. A sétautat bejárva ismereteket szerezhetünk a középhegységi vízfolyások mellett kialakuló jellegzetes élőhely-közösségekről, a Bükk hegység keleti oldalára jellemző erdőtársulásokról, a mészkő sziklagyepekről, a karsztjelenségekről, geológiai formákról, valamint a tanösvény környezetében megtekinthető természeti, kultúr- és ipartörténeti értékekről.
További információ:
Bükki Nemzeti Park Igazgatóság
Cím: 3300 Eger, Sánc utca 6., 3301 Eger, Pf. 116.
Tel.: 36/411-581
Fax: 36/412-791
E-mail: buknp@ktm.x400gw.itb.hu
Honlap: www.bnpi.hu
|